Jakt med trädskällare

Arrangör:
Nordic Footprints
Plats:
Orsa
Från:
1/1/2025
Till:
15/2/2025

Upplägg

En lugn och spännande jaktform efter tjäder och orre. Hunden söker efter fågeln medan vi rör oss sakta genom skogen. Vi börjar tidigt på morgonen vid ett av många orrspel som finns på markerna.

Priset inkluderar:

  • 1 tjäder och en orre per person
  • Jaktguide, max 2 jägare per guide
  • Vapen och ammunition
  • Alla måltider inkl dryck (ej alkohol)
  • Boende på Orsa Hornberga Gård
  • Ankomst kvällen innan jakt och avresa sista jaktdagen
  • Transport under jakten

Priset inkluderar inte:

  • Transport från/till Nordic Footprints
  • Kläder och övrig personlig utrustning
  • Jaktförsäkring
  • Statligt jaktkort
Tillåtet vilt:
Tjäder och Orre

Boende

Boende inkluderat

Pris

Jaktavgift:
8 995 kr/person/jakttillfälle (2 nätter, 2 dagar), 2-4 jägare
Fällavgift: 
0
Troféavgift
0

Kontaktuppgifter

Mail:
info@nordicfootprints.com
Tel:
0703749074

Övrig info

Kontakta jaktarrangören för skräddarsydda paket och datum. Boende och mat inkluderat i priset.

Andra jakter

Utbildningsjakt på rådjur och vildsvin
Burseryd

Svenska Jaktklubben arrangerar en utbildningsjakt för nyutexaminerade jägare.

Jakten är drevjakt på rådjur och vildsvin.

Vi träffas dagen innan jakten, den 7:e november kl 18.00 för att i lugn och ro gå igenom hur jakten fungerar, vad man skall tänka på rent praktiskt under jakten, förberedelser, utrustning  och inte minst beteende under jakten mm.

Den 8:e november jagar vi hela dagen.

Mer information
Jakt i hägn
Grästorp

I vårt jakthägn som omfattar omkring 90 hektar erbjuds jakter på vildsvin, kronhjort och mufflonfår.

Det finns övernattningsmöjligheter för den som vill komma och jaga hos oss. Tingsgården ligger cirka 7 kilometer utanför Grästorp, mellan Trollhättan och Lidköping i Västra Götalands Län.

Jakten bedrivs huvudsakligen som smyg, vak, eller tryck jakt. Drevjakt eller löshund får ej förekomma i hägnet utan jaktarrangörens tillåtelse.

Mer information
Älgjakt för nybörjare
Österbergslagen

Älgjakt - en lärorik upplevelse i södra Dalarna.

Är du ny som jägare, är oerfaren och vill ha mera kunskap?

Vi erbjuder dig att vara med på älgjakt tillsammans med kunniga jägare som delar med sig av sina kunskaper under avslappnade, kravlösa förhållanden på en tradiotionell älgjakt.

Hos oss är du som jaktgäst alltid i centrum och vi tillsammans med välmeriterade hundar kommer att göra allt för att du som jaktgäst ska få en storslagen upplevelse.

Dag 1: Ankomst, ev besök skjutbana och grundlig genomgång och information.

Dag 2: Jakt (2-3 såtar)

Dag 3: Jakt (2-3 såtar. Hemfärd.

Ingår: Jaktguide/hundförare, jaktvärd, rådgivning, transport till jaktpass. Besök på skjutbanan, information om markerna och karta.

Ingår EJ: Mat och boende samt externa transporter.

Mer information